W miarę przywracania prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego, wzrasta ogólna kondycja organizmu i pojawiają się objawy oczyszczania. Nieuświadomieni najczęściej zadają sobie pytanie: czy to grypa, przeziębienie, zapalenie, czy może objawy oczyszczania? By poznać odpowiedź na to pytanie, a więc wziąć swoje zdrowie we własne ręce, wystarczy nabyć wiedzę dostępną na tym portalu. Wtedy wszystko stanie się jasne.
Bezpośrednim następstwem usprawnienia wchłaniania w jelitach dzięki oczyszczeniu i wygojeniu przewodu pokarmowego jest uaktywnienie sytemu odpornościowego, który bezzwłocznie, albo po jakimś czasie, przystępuje do oczyszczania organizmu z wszelkich złogów i drobnoustrojów, a także własnych komórek, tych słabych lub chorobowo zmienionych, dotychczas zalegających w ogniskach przewlekłych stanów zapalnych. Reakcją na pojawienie się w krwiobiegu dużej ilości toksyn i antygenów są objawy oczyszczania, zwane reakcją Herxheimera, od nazwiska lekarza, który pierwszy ją opisał.
Najczęstsze objawy reakcji Herxheimera to:
- stan podgorączkowy albo gorączka, czasami z dreszczami
- uczucie rozsadzania głowy i/lub bóle głowy
- uogólnione bóle mięśni, kości oraz stawów
- cierpnięcie i/lub bóle zębów
- świąd i wysypki skórne
- obfite poty o intensywnym zapachu
- zaburzenia pracy serca
- zawroty głowy
- omamy wzrokowe
- nerwice lękowe
- nadwrażliwość na zapachy i dźwięki.
Objawy reakcji Herxheimera zazwyczaj nie występują jednocześnie, lecz na zmianę – jedne znikają a na ich miejsce pojawiają się inne. Co jakiś czas reakcje Herxheimera ustępują na kilka do kilkunastu dni, by za kilka, kilkanaście dni powrócić, ale już z mniejszym nasileniem. Przerwy między nawrotami są coraz dłuższe, aż w końcu objawy reakcji Herxheimera przestają pojawiać się i następuje wyraźna poprawa stanu zdrowia.
Proces oczyszczania łączy się z usuwaniem komórek nieprawidłowo zbudowanych – zdefektowanych. Jeśli cebulki włosów zbudowane są z takich właśnie komórek, to organizm decyduje się na ich wymianę. Dlatego typowym objawem procesu oczyszczania jest wypadanie włosów z cebulkami. W większości przypadków proces ten przebiega łagodnie – niezauważalnie, ale u niektórych osób przebieg może być gwałtowny, doprowadzający do znacznego przerzedzenia włosów. W skrajnych przypadkach ubytek włosów bywa tak widoczny, że niektóre kobiety są zmuszone ratować się peruką. Zmniejszenie dawki mikstury oczyszczającej znacznie łagodzi przebieg procesu wymiany cebulek włosowych.
Efektem samooczyszczenia organizmu ze słabych cebulek włosowych są silne, grube odrosty dające wrażenie zagęszczenia włosów. W niektórych przypadkach regeneracja cebulek włosowych skutkuje ustąpieniem siwizny.
Fundamentalnym warunkiem prawidłowego przebiegu przyśpieszonej regeneracji komórek jest zapewnienie zwiększonej podaży witamin i minerałów, toteż bardzo ważne w okresie wzmożonego wypadania włosów jest zwiększenie podaży naturalnego suplementu, jakim jest koktajl błonnikowy.
Bóle te występują w późniejszym etapie oczyszczania – pół roku po wdrożeniu mikstury oczyszczającej oraz zasad zdrowego odżywiania, albo jeszcze później. Pojawiają się w typowych miejscach występowania zmian zwyrodnieniowych – w okolicach kręgosłupa, żeber, barków, stawów biodrowych, kolan i kostek. Pojawiają się niespodziewanie, a po jakimś czasie ustępują samoistnie, by pojawić się ponownie, ale w innym miejscu – jakby wędrowały.
Jeśli zmiany zwyrodnieniowe występują w okolicach podstawy czaszki, kręgów szyjnych albo barków, to mogą wywoływać migrenowe bóle głowy, zawroty, szumy uszne, a także tak zwaną mgłę mózgową, czyli niemożność skupienia się oraz brak koncentracji, a w połączeniu z toksemią bywają przyczyną nerwicy lękowej.
Z reguły bóle będące objawem samooczyszczania organizmu ze zmian zwyrodnieniowych są do wytrzymania, toteż można je po prostu przeczekać, ale można też pomóc w ich ustąpieniu, korzystając z usług masażysty, albo wykonując masaż samemu sobie. Najpierw należy znaleźć miejsce zadrażnienia, tj. punkt, z którego rozchodzi się ból, a następnie uciskać to miejsce opuszkami palców przez kilka minut kilka razy dziennie. To powinno przyśpieszyć wchłonięcie złogów tworzących zmiany zwyrodnieniowe, a tym samym przyśpieszyć ustąpienie bólu.
W razie silnego bólu, takiego, który utrudnia funkcjonowanie, można poratować się niesterydowym lekiem przeciwzapalnym, na przykład 200 mg ibuprofenu*. Leki tego typu działają przeciwzapalnie, a więc likwidują wywołujące ból stany zapalne oraz obrzęki towarzyszące procesom wchłaniania zmian zwyrodnieniowych.
Stosując leki przeciwbólowe, jak zresztą wszystkie inne leki, trzeba pamiętać, że ich działanie jest skierowane na zwalczanie objawów chorobowych, zwłaszcza tych związanych z prawidłowym funkcjonowaniem organizmu, a więc mających charakter prozdrowotny. Toteż leki należy traktować nie jako specyfiki sprzyjające zdrowiu, lecz jako zło konieczne, mające uzasadnienie wyłącznie wówczas, gdy szkody są mniejsze od spodziewanych korzyści.
Cierpiąc z powodu usuwania zmian zwyrodnieniowych należy zdać sobie sprawę, czemu to nasze cierpienie służy; jakie korzyści odniesiemy nie blokując objawów prawidłowego funkcjonowania mechanizmów samonaprawczych naszego organizmu. A korzyści tych przecenić nie można, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że to właśnie zmiany zwyrodnieniowe są przyczyną zniedołężnienia zwanego starczym, a nie wiek, jak stara się nam to wmówić medycyna, zwalając swoją bezradność na ilość lat. Jeśli czas ma tutaj jakieś znaczenie, to tylko takie że potrzeba dużo czasu, żeby zmiany zwyrodnieniowe skostniały powodując upośledzenie ruchowe, zwane zniedołężnieniem starczym. Z tego właśnie względu warto pocierpieć teraz po to, by w przyszłości móc cieszyć się pełną sprawnością fizyczną, a więc żyć pełnią życia.
* Na polskim rynku najbardziej znane preparaty ibuprofenu to Ibuprom i Nurofen.
Autor: Józef Słonecki