W uszczelnianiu błony śluzowej jelit zasadnicze znaczenie ma usunięcie stanów zapalnych. W takich przypadkach bardzo dobre efekty uzyskuje się po zastosowaniu ciepłych okładów na brzuch, a właściwie na podbrzusze (poniżej pępka), ponieważ wątroby, trzustki i śledziony nie należy podgrzewać. To zbyt ryzykowne.
Najwygodniejsza jest do tego poduszka elektryczna, ale nie polecam, bowiem temperaturę w niej uzyskuje się poprzez przepływ prądu elektrycznego, który na żywy organizm oddziałuje jak promieniowanie żyły wodnej, emitując ładunki dodatnie.
Mniej wygodne jest zastosowanie termoforu wypełnionego gorącą wodą, która emituje ładunki ujemne - korzystne dla żywych organizmów.
Takie same właściwości, jak woda, ma gorąca sól użyta do okładów na podbrzusze.
W medycynie ludowej znany jest bardzo skuteczny sposób pozbywania się dolegliwości jelita grubego i cienkiego przy pomocy ugotowanych ziemniaków.
Przepis.
Należy ugotować 3 średniej wielkości ziemniaki i wyjąć z wrzątku. Następnie zgnieść je nieco, by pozostały w całości, ale by skórka na nich popękała, a przez szczeliny zaczęła wydobywać się para. Gorącej soli czy ziemniaków nie można nakładać bezpośrednio na skórę, ale na przykład przez ręcznik frote złożony na czworo. Chodzi o to, by okład był w miarę gorący, ale nie poparzył skóry.
Okłady stosujemy przed zaśnięciem jeden raz dziennie dotąd, dokąd przynoszą oczekiwane efekty.
Uwaga.
Jeśli w trakcie zabiegu wystąpią bóle - należy go natychmiast przerwać, bowiem może to wskazywać na zapalenie przydatków lub prostaty.
Autor: Józef Słonecki