Wapń ze skorupek jaj

Skorupki jaj zawierają stosunkowo dużą ilość wapnia, więc są zalecane osobom, u których występują objawy niedoboru tego pierwiastka, takie jak postępująca próchnica zębów, łamliwość kości, ewentualnie potwierdzona osteoporoza.

Najlepiej nadają się do tego świeże jajka od szczęśliwych kur. Jajka przed stłuczeniem należy dokładnie umyć i wytrzeć do sucha. Skorupki należy wysuszyć na wolnym powietrzu i zmielić w młynku do kawy na proszek. Zarówno dorośli, jak i dzieci, powinni zażywać ów proszek w ilości ¼ łyżeczki do herbaty przed obiadem. Najwygodniej jest włożyć proszek do ust i popić wodą.

Sproszkowane skorupki należy przechowywać w zakręcanym słoiczku, w którym aktywność biologiczną zachowują najdłużej, bo dwa tygodnie. Niezużyte w ciągu dwóch tygodni skorupki należy wyrzucić i wykonać świeże.

Wysoka temperatura powoduje rozpad przyswajalnego wapnia organicznego na nieprzyswajalny wapń nieorganiczny, więc skorupek nie można gotować. 

Ten pradawny sposób uzupełniania w organizmie wapnia został prawie całkowicie zaniechany ze względu na rozpowszechniany przez propagandę strach przed Salmonellą. Trzeba wiedzieć, że Salmonella nie jest bakterią chorobotwórczą, więc nie wywołuje choroby infekcyjnej. Tak zwane zatrucie Salmonellą jest zatruciem pokarmowym spowodowanym antygenami wchodzącymi w skład komórek tych bakterii. Pojedyncze bakterie nie są w stanie spowodować zatrucia pokarmowego. Żeby było ono możliwe, Salmonella musi występować w dużych ilościach, a więc musi się rozmnożyć na odpowiedniej pożywce. Jako pożywkę Salmonella preferuje potrawy zawierające surowe jaja – majonezy, kremy, lody, a także galaretki, pasztety, pierogi. Skorupki jaj nie są pożywką dla tych ani innych bakterii, więc w zupełności wystarczy dokładnie je umyć.

 

Autor: Józef Słonecki