Parówka na głowę

Zagotować 3 litry wody. Garnek z wodą postawić na niskim taborecie i wsypać czubatą łyżkę szałwii. Nie mieszać. Następnie usiąść na wyższym taborecie, nakryć się kocem tak, aby stworzył on coś na kształt namiotu, w środku którego znajdzie się garnek z parującą wodą, a nad nim nasza twarz, na początku stosunkowo wysoko. Następnie ostrożnie zbliżać twarz do powierzchni wody blisko na tyle, na ile pozwoli temperatura pary, która wraz z upływem czasu obniża się, więc sukcesywnie twarz przybliżamy coraz bliżej garnka z parującą wodą.

Parówki na głowę z dodatkiem szałwii mają zastosowanie w przypadku zablokowania drożności nosa, przy "rozsadzających" bólach głowy spowodowanych zapaleniem zatok czaszkowych, a także przy bólach oczu i kłopotach ze wzrokiem spowodowanych chronicznym zapaleniem w rejonie oczodołów.

Uwagi: 

  1. Do nakrycia się należy użyć dużego koca, ponieważ mały koc lub ręcznik nie gwarantuje utrzymania temperatury pary przez odpowiednio długi czas.
  2. Podczas zabiegu należy siedzieć na taborecie, ponieważ oparcie krzesła nie pozwala na stworzenie szczelnego namiotu.
  3. Ponieważ wysoka temperatura pary może czasami spowodować omdlenie, to dla bezpieczeństwa przy zabiegu powinna być obecna druga osoba.

Autor: Józef Słonecki