Galaretka (kisielek) i macerat z siemienia lnianego

Wlać do emaliowanego garnuszka szklankę wody, zagotować, wsypać 1 łyżkę stołową siemienia lnianego (niemielonego), pogotować na małym ogniu przez 3-8 minut, odstawić aż trochę wystygnie i pić. Gotując krócej otrzymamy płyn nieco gęściejszy od wody, a im dłużej gotujemy, tym bardziej konsystencja staje się podobna do kisielu raczej niż do galaretki, gdyż nigdy się nie zsiądzie i nie będzie go można kroić nożem.

Osoby, które nie tolerują galaretowatej konsystencji mogą do picia stosować macerat.

Łyżkę siemienia lnianego zalać szklanką ciepłej, przegotowanej wody i pozostawić na 4-6 godzin. Do picia podgrzać w kąpieli wodnej. Odcedzić i pić małymi łykami.

Temperatura

Można pić kisielek lub macerat - letni, ciepły albo w temperaturze pokojowej.

Jeśli kisielek lub macerat wystygnie zbyt mocno i chcemy go podgrzać, to najlepiej - w kąpieli wodnej, czyli wstawić garnuszek z siemieniem do drugiego, większego garnka z niewielką ilością wody, która powinna sięgać do tego samego poziomu, co kisielek, a ten większy garnek postawić na palniku i podgrzać wodę do zagotowania. Zamieszać i sprawdzić, czy jest wystarczająco ciepły. Odcedzić i pić.

Zastosowanie

Stosujemy do picia na dolegliwości żołądkowe (na żołądek, na refluks), a także na przykład, do łagodzenia śluzówki przy drażniącym kaszlu - na zmianę z maceratem z prawoślazu.

Zewnętrznie można niewielką ilość galaretki (kisielku) aplikować do nosa za pośrednictwem tamponu zrobionego z kawałka waty. Sprawdzi się także do łagodzenia podrażnień pochwy oraz przy wszelkich podrażnieniach skóry twarzy, rąk, nóg i tułowia, na skutek otarcia, działania środków drażniących lub wycinania (skórek, paznokci).

Przepis na większą ilość galaretki z siemienia lnianego, na przykład do moczenia stóp czy całych dłoni lub do nasiadówek (przy podrażnieniach wywołanych grzybicą pochwy lub hemoroidami), znajduje się w artykule Bóle stóp.

Autor: Grażyna